Tehnoloogiaprojekt „Mobiilne CNC õppeklass ja õpitoad“
Mobiilse CNC tehnoloogia õppeklassi seadmete soetamine ja
CNC õpitubade (lasergraveerimise, 3D-printimine ja freesimine) korraldamine 7.-9. klassi ja gümnaasiumi õpilastele.
Projekti "CNC õppeklass ja õpitoad" toel valmis uus mobiilne CNC õppeklass, mis on sisustatud arvutite ja moodsa CNC tehnoloogiaga, et viia tänapäevane tootmise ja inseneeria algtõdede õpe erinevate piirkondade tehnoloogiahuviliste noorteni. Lisaks on Merkuuri meeskonna õpetajad täiendanud oma oskusi CNC tehnoloogiate rakendamisel ning välja töötanud mitmed uued töötoad ja arendanud tehnoloogiaõpetuse ainetundide õppesisu. Leiame, et need sammud on olnud olulised Eesti koolide tehnoloogiaõppe arendamisel ja õppesisu uuendamisel ning moodsa tehnoloogia rakendamisel.
CNC õpitubade projekti raames kaasasime tegevustesse 326 Harjumaa, Lääne-Virumaa ja Ida-Virumaa noort. Mitmed noored osalesid õpitubade tegevustes mitmel korral, kuna neil oli võimalus õpitubade raames teha tutvust kõigi kolme õpitoa tegevusega pikema aja vältel. Mitmete koolidega jätkame koostööd ka 2024/2025 õppeaastal, seega saame sarnaste teemadega tegeleda mitme kooliaasta vältel ning kinnistada teadmisi pikema õppeperioodi jooksul.
Kõige enam tunneme meeskonnaga heameelt, et oleme leidnud uudse lähenemise just III kooliastme ja gümnaasiumiastme noortele ning planeeritavates inseneeria õppemoodulites rakendame mobiilse CNC õppeklassi seadmeid ja vahendeid praktiliste õpikogemuste saamiseks ehk reaalsete insenertehniliste probleemülesannete lahendamiseks.
Projekti kaasasime kokku 326 õpilast ja korraldasime 25 CNC õpituba Tallinnas, Harjumaal, Lääne-Virumaal ja Ida-Virumaal.
Metoodika: probleemipõhine õpe ja tähenduslik õppimine
Kasutatavad vahendid: juhendid, erinevad töövahendid ja -materjalid, Snapmaker seadmed, arvutid, Snapmaker Luban tarkvara.
Õpitulemused: õpilane omab ülevaadet enamkasutatavatest 3D modelleerimise vahenditest, oskab luua detaile ja komplekteerida toote, oskab luua mudeleid ja jooniseid, saab aru 3D printeri, lasergraveerija ja CNC freesi tööpõhimõtetest, oskab seadistada CNC seadet ja seda ette valmistada toote töötlemiseks.
Projekti märksõnad: arvjuhitavad seadmed (CNC), 3D-printimine, lasergraveerimine, freesimine interdistsiplinaarsus, prototüüpimine, insenertehnilised lahendused.
Projekti vajalikkus:
•Teadus, tehnoloogia ja inseneeria ei ole populaarsed noorte seas ning õpetajatel ja ringijuhendajatel on vähe kogemusi uudsete tehnoloogiate rakendamisel.
•Eesti noortel on vähe võimalusi põhikooli I-III kooliastmes ja gümnaasiumi insenertehnilistel õppesuundadel tutvuda moodsate CNC tehnoloogiatega ja meeskondlike probleemülesannete lahendamisega.
•Koolidel napib vahendeid ja seadmeid oma tehnikapargi uuendamiseks ning õpetajatel on vähe kogemusi moodsa tehnoloogia rakendamisel.
•Tööstusettevõtetel on suur kvalifitseeritud tööjõu puudus ning tehnoloogia- ja insenerivaldkonna erialad vajavad järelkasvu – see on oluline, et noortel oleks võimalik põhikooli ja gümnaasiumi vältel rikastada ainetunde/valikkursusi kaasaegsete töövõtete ja materjalide töötlemise viisidega.
•Meie soovime näidata noortele, et INSENEERIA on kõikjal meie ümber ja TEADUS, TEHNOLOOGIA ning INSENEERIA on valdkonnad, mis loovad tulevikku ja pakuvad noortele huvitavaid karjäärivalikuid.
Snapmaker seadmete kasutamine koolitunnis
Projekti "Mobiilne CNC õppeklass ja õptitoad" viisime ellu 2023. aasta teaduse populariseerimise konkursi raames eraldatud toetuse toel.